News

První indikací je často bolest: Optická neuritida bolí

První indikací je často bolest: Optická neuritida bolí

Od Lisy Rapaportové, 15. března 2021

Studie objevuje slibnou léčbu děložních myomů bez chirurgického zákroku

Ukázalo se, že snižuje symptomy a velikost fibroidních výrůstků, nová orální kombinovaná terapie prochází kontrolou FDA.

Od Beth Levine 22. února 2021

Sex po menopauze: Psychologický faktor

Po menopauze může sex … dobře … bolet. Není tedy divu, že sex může mnoha ženám způsobit úzkost. Zde je návod, jak překonat tyto emoce a udělat sex. . .

Od Andrea Peirce 17. února 2021

Sociální podpora může pomoci s příznaky menopauzy, ale jen blízký přítel nestačí

Nová studie také naznačuje, že odolnost vůči stresovým událostem pomáhá ženám zvládat návaly horka.

Od Meryl Davids Landau, 27. ledna 2021 “

Tyto léky, známé také jako „pilulky na vodu“, zbavují tělo přebytečné vody a snižují krevní tlak.

Diuretika jsou třídou léků běžně známých jako „pilulky na vodu“.

Jsou předepsány k léčbě vysokého krevního tlaku; otoky nohou, kotníků a dolních končetin a tekutina v plicích způsobená srdečním selháním; nahromadění tekutiny v břiše způsobené poškozením jater nebo některými druhy rakoviny; a oční stavy, jako je glaukom.

Mezi další stavy, které lze léčit diuretiky, patří diabetes insipidus, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), ledvinové kameny, plešatost mužského typu u žen a osteoporóza.

Existuje několik různých tříd diuretik, z nichž každé funguje v ledvinách jinak, aby pomohlo zbavit tělo přebytečné vody a soli.

Mezi příklady diuretik patří:

Smyčková diuretika, jako Lasix (furosemid), bumetanid, Demadex (torsemid) a Edecrin (kyselina etakrynová) Thiazidová diuretika, jako je Microzide (hydrochlorothiazid), chlorthalidon a Zaroxolyn (metolazone) Draslík šetřící diuretika, včetně Aldactone (spiron Inspra (eplerenon), Dyrenium (triamteren) a Midamor (amilorid) Inhibitory karboanhydrázy, jako je Diamox (acetazolamid) – používají se hlavně při glaukomu a výškové nemoci

Varování a bezpečnostní opatření

Neužívejte diuretika, pokud máte potíže s močením nebo jste alergičtí na aktivní nebo neaktivní složky obsažené v lécích.

Zeptejte se svého lékaře, zda byste se měli diuretikům vyhýbat nebo být opatrní, pokud:

Máte závažné onemocnění jater nebo ledvin Máte dehydrataci Máte nepravidelný srdeční tep Jste ve třetím trimestru těhotenství a/nebo jste během těhotenství vyvinuli vysoký krevní tlak Je vám 65 let nebo více Máte dnu Jste alergičtí na léky na bázi sulfa, jako jsou Septra a Bactrim (sulfamethoxazol s trimethoprimem) Už užíváte léky které mohou poškodit sluch, jako léky proti rakovině Platinol (cisplatina) a karboplatina; salicyláty jako aspirin a Pepto-Bismol (subsalicylát vizmutu); nebo aminoglykosidy jako amikacin a gentamin

Časté nežádoucí účinky

Při užívání diuretika není neobvyklé zažít následující:

Závratě nebo bolesti hlavy Žízeň Vyrážka nebo svědění Vyšší hladina glukózy v krvi nebo cholesterolu Změny sexuální funkce nebo menstruace Svalové křeče (kličková diuretika) Zvonění v uších (kličková diuretika) Nízké hladiny sodíku, draslíku a/nebo hořčíku v krvi (kličková diuretika) Vysoká hladina draslíku v krvi (draslík šetřící diuretika) Zvětšená prsa u mužů (Aldactone a Inspra)

Lékové interakce

Mnoho léků může interagovat s diuretiky, ale dvakrát se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, abyste se ujistili, že neužíváte více než jedno diuretikum najednou (pokud vám lékař neřekl jinak).

Neužívejte kličková diuretika, pokud užíváte Tikosyn (dofetilid).

Pokud používáte digoxin a kličkové nebo thiazidové diuretikum, ujistěte se, že je váš draslík pečlivě sledován.

Při užívání diuretik může být nutné upravit dávky inzulinu a perorálních léků na diabetes.

Zeptejte se svého lékaře na diuretika, pokud užíváte stabilizátor nálady Lithobid (lithium) nebo pokud užíváte nějaké léky, které by ve vás mohly vyvolat pocit dehydratace.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o trávení! “

Chirurgické odstranění může být vhodné, pokud jsou hemoroidy bolestivé nebo vedou k silnému krvácení.

Hemoroidektomie je postup k odstranění hemoroidů, oteklých žil v konečníku nebo kolem něj.

Hemoroidy mohou způsobit příznaky jako krvácení, bolest, svědění, pálení a podráždění.

Podle kliniky Mayo bude zhruba polovina dospělých trpět hemoroidy do 50 let.

Někdy hemoroidy nezpůsobují žádné problémy a nemusí být léčeny.

Pokud se však stanou bolestivými nebo způsobí silné krvácení, může hemoroidektomie nabídnout úlevu.

Postup hemoroidektomie

Hemoroidektomie se obvykle provádí v lékařské ordinaci, na klinice nebo v chirurgickém centru.

Můžete dostat lokální anestezii (malá část těla je znecitlivělá), spinální blok (spodní polovina těla je znecitlivělá) nebo celkovou anestezii (nebudete při vědomí).

V závislosti na vašem stavu existují různé způsoby, jak postup provést.

Při typické hemoroidektomii chirurg provádí malé řezy kolem hemoroidů.

K odstranění hemoroidů se pak používá nůž, nůžky nebo kauterizační tužka (nástroj s vysokou teplotou).

Někdy je možné sešívat hemoroid nebo kolem něj nasadit gumičku, která zablokuje jeho průtok krve. To způsobí zmenšení hemoroidu.

Jiné techniky zahrnují injekci chemického roztoku nebo použití laseru ke zmenšení hemoroidů.

Poraďte se svým lékařem o tom, který postup je pro vás nejlepší.

Před hemoroidektomií

Před operací hemoroidů informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Možná budete muset přestat užívat léky jako aspirin, Advil (ibuprofen), Aleve (naproxen), perorální antikoagulancia jako Coumadin (warfarin), Eliquis (apixaban) a Xarelto (rivaroxaban) nebo Plavix (klopidogrel bisulfát) několik dní před váš postup.

Před hemoroidektomií také informujte svého lékaře, zda kouříte. Kouření může vašemu tělu ztěžovat hojení.

Může vám být řečeno, abyste 6 až 12 hodin před zákrokem nic nejedli a nepili. Postupujte podle pokynů svého lékaře.

Po hemoroidektomii

Pravděpodobně budete moci jít domů stejný den jako váš postup. Zajistěte, aby vás řídil někdo jiný.

Po operaci hemoroidů můžete pociťovat bolest. Užívejte léky, které vám lékař předepíše, abyste zmírnili nepohodlí.

Váš lékař vám také může doporučit sedací koupel, která zahrnuje posezení v mělké lázni teplé vody po dobu 15 až 20 minut.

To pomáhá udržovat oblast čistou a zvyšuje průtok krve do oblasti. Zeptejte se svého lékaře, jak často byste to měli dělat.

Úplné zotavení obvykle trvá asi dva týdny.

Po zákroku byste se měli pokusit provést dietu a změnit životní styl, aby se vám hemoroidy nevrátily. Ty mohou zahrnovat:

Konzumace stravy s vysokým obsahem vlákniny Pít více vody Vyhýbat se namáhání při pohybu střev Časté cvičení Vyhýbat se dlouhému sezení

Rizika hemoroidektomie

Mezi potenciální rizika hemoroidektomie patří:

Infekce Krvácení Únik nástrojů Problémy s močením v důsledku bolesti

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Redakční zdroje a ověřování faktů

Chirurgie hemoroidů; MedlinePlus. Hemorrhoidektomie Související postupy; Lékařské centrum UCSF. Chirurgie hemoroidů (hemoroidektomie); Summit Medical Group. Hemoroidy; Klinika Mayo. Ukaž méně

Nejnovější v hemoroidektomii

Možná budete nyní potřebovat tonzilektomii

Bolest na jedné straně hrdla a nepříjemné polykání mohou být příznaky, že potřebujete vyndat mandle. Zjistěte, proč mohou někteří dospělí těžit z tonzilektomie. . .

Od Helen Troy, 6. února 2014 “

Rakovina nacházející se v játrech není vždy „rakovina jater“ – často jsou játra pouze orgánem, do kterého se rakovina rozšířila z jiného místa.

Termín primární rakovina jater odlišuje rakovinu, která začíná v játrech, od malignity, která začíná jinde a metastazuje do jater; tomu se říká sekundární rakovina jater. Například když rakovina začíná v plicích a metastazuje do jater, nazývá se to metastazující rakovina plic, přestože se v játrech nachází nádor.

Primární rakovina jater je vzácná: Sekundární rakovina jater představuje více než 90 procent nádorů v játrech, říká Tusar Desai, MD, gastroenterolog a hepatolog (odborník na játra) v nemocnici Beaumont v Royal Oak, Mich.

Součástí práce jater je odfiltrovat toxiny v krvi, takže si dokážete představit, že pokud tělem proplouvají rakovinné buňky, budou se ukládat v játrech, “říká doktor Desai.

Rakovina jater: Některé statistiky

Ačkoli je primární rakovina jater vzácná, je stále účinným zabijákem: ve Spojených státech je rakovina jater pátou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u mužů, devátou u žen.

Pokud jde o nové případy, Americká rakovinová společnost odhadovala, že v roce 2008 bylo diagnostikováno 21 370 lidí s rakovinou jater a že na tuto nemoc zemřelo přibližně 18 410 lidí.

Rakovina jater není nemoc mladých. Více postihuje starší lidi, přičemž 90 procent případů se vyskytuje u lidí ve věku 45 let nebo starších.

Rakovina jater: Kdo ji dostane

Míra rakoviny jater je přibližně dvakrát vyšší u afroameričanů, hispánců, asijských Američanů a obyvatel Pacifiku než u bílých. Nejnápadněji rakovina jater postihuje mnohem více mužů než žen. V roce 2008 bylo 71 procent nových případů u mužů.

Jedna z teorií vyššího výskytu rakoviny jater u mužů spočívá v tom, že muži produkují více proteinu interleukinu-6 (IL-6) v reakci na poranění jater. U žen estrogen inhibuje sekreci IL-6, což je klíčová biochemická látka v procesu chronického zánětu, který může vést k rakovině. Účinek byl přímo pozorován v experimentech s myší.

Některé faktory mohou zvýšit riziko rakoviny jater u člověka, včetně infekce hepatitidou B nebo C nebo cirhózy.

Rakovina jater: Hepatocelulární karcinom

Existují různé druhy rakoviny jater, v závislosti na buňkách, ve kterých začíná.

Také nazývaný hepatom, hepatocelulární karcinom tvoří tři čtvrtiny všech rakovin jater. Začíná v hepatocytech, buňkách, které tvoří většinu jater. Hepatocelulární rakovina se vyskytuje ve dvou formách:

Jako izolovaný, rostoucí nádor, který se v nemoci šíří pouze pozdě. Jako malé rakovinné uzlíky, které se šíří po játrech. Tento běžnější vzorec je často pozorován u lidí s cirhózou jater.

Rakovina jater: intrahepatální cholangiokarcinomy

Tato rakovina jater pochází z kanálů, které vedou žluč – tekutina, která přijímá mastné kyseliny a rozkládá je. do žlučníku. Nádor se může objevit v samotných játrech nebo častěji v kanálu mimo játra. Tato rakovina představuje 10 až 20 procent rakoviny jater.

Rakovina jater: hemangiosarkomy a angiosarkomy

Jedná se o vzácné, rychle rostoucí rakoviny, které začínají v krevních cévách jater a věří se, že jsou spojeny s dědičným stavem známým jako hemochromatóza. Mohou být také způsobeny vystavením toxickým chemikáliím, jako je vinylchlorid, oxid thoričitý nebo sloučeniny arsenu. Nemoc může být zpomalena chemoterapií a ozařováním, ale většina pacientů přežije pouze rok po stanovení diagnózy.

Rakovina jater: Hepatoblastom

Jedná se o vzácnou formu rakoviny, která se vyskytuje u dětí ve věku 4 let a mladších. Asi v 70 procentech případů lze úspěšně léčit dítě s touto nemocí; přežití v počátečním stádiu hepatoblastomu je více než 90 procent.

Benigní nádory jater

Benigní (nerakovinové) nádory se také mohou objevit v játrech, ale ty se nešíří a často nezpůsobují příznaky nebo vyžadují léčbu. Pokud však nezhoubný nádor způsobuje krvácení nebo bolest břicha nebo existuje riziko, že by nádor mohl prasknout, může být nutná operace.

Diagnostika Léčba Správa Viz všechny erofertil amazon články o rakovině jater

Nejnovější v oblasti rakoviny jater

Úmrtí na onemocnění jater související s alkoholem a rakovinu jater jsou mezi mladými Američany na vzestupu

Nová technika radioterapie může vyléčit časnou rakovinu jater

Imunoterapeutický lék Opdivo schválený pro rakovinu jater

Zobrazit vše v rakovině jater

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o péči o rakovinu!

Nejnovější v rakovině jater

Úmrtí na onemocnění jater související s alkoholem a rakovinu jater jsou mezi mladými Američany na vzestupu

Není jasné, proč na tyto nemoci umírá více mladých dospělých, ale částečně za to mohou ekonomické potíže, které způsobují chování při pití.

Autor: Janissa Delzo, MPH 19. července 2018

Nová technika radioterapie může vyléčit časnou rakovinu jater

Ambulantní výkon se provádí u pacientů, kteří nemohou tolerovat jiné typy léčby

Od Shari Roan 1. května 2018

Imunoterapeutický lék Opdivo schválený pro rakovinu jater

Droga je pro vědce vzrušující, protože stimuluje vlastní imunitní systém pacienta k napadení nádorů.

Od 16. listopadu 2017 od Paula Raeburna

Rakovina jater: Pochopení vašich rizikových faktorů vám může zachránit život

Komentář hosta Doctor’s Ask z 12. listopadu 2016

Rakovina jater – tipy, jak porazit únavu

Únava způsobená rakovinou jater může být vyčerpávající. Ale sledování vaší stravy, zůstat aktivní a najít rodinu a duchovní podporu vám může zvýšit energii. . .

Od 17. června 2009, Beth W. Orenstein

Dieta pro pacienty s rakovinou jater

Rakovina jater a její léčba může způsobit, že je jídlo neatraktivní, ale je důležité udržet si váhu a sílu.

Od 17. června 2009, Beth W. Orenstein

Ovládání bolesti rakoviny jater

Léky, záření a alternativní terapie, jako je akupunktura, mohou pomoci zmírnit bolest rakoviny jater.

Od 17. června 2009, Beth W. Orenstein

Alternativní terapie rakoviny jater

Některé doplňkové léčby mohou pomoci zmírnit vedlejší účinky léčby rakoviny – ale před vyzkoušením jakýchkoli bylinných léků si promluvte se svým lékařem.

17. června 2009, autor: Sara Calabro

Ablace tumoru k léčbě rakoviny jater

Ablace tumoru, novější technika v léčbě rakoviny jater, může být alternativou, pokud se nemůžete vyléčit chirurgicky.

Autor: Lindsey Marcellin, MD, MPH 17. června 2009

Léčba rakoviny jater transplantací jater

Dárce je těžké sehnat a postup je jen pro pár vyvolených, ale míra přežití se zlepšuje.

Od Marijke Vroomen-Durning, RN, 17. června 2009 “

Optická neuritida může zmizet sama za několik týdnů nebo dříve po léčbě.

Za svou vizi z velké části vděčíte svému zrakovému nervu. Přenáší zprávy z vašich očí do vašeho mozku, který je interpretuje. Pokud však optický nerv otekne a zanícuje se, což je stav nazývaný optická neuritida, můžete pociťovat bolest a přerušení vidění.

Optická neuritida je často prvním příznakem roztroušené sklerózy (MS), říká Michael Racke, MD, profesor a předseda neurologického oddělení na The Ohio State University College of Medicine v Columbusu. Je to proto, že zrakový nerv je součástí centrálního nervového systému (CNS) a je často první oblastí CNS, která je napadena MS.

Příznaky a diagnostika

Nejčastěji lidé dostávají optickou neuritidu na jedno oko, ale mohou být postiženy obě oči. První indikací je často bolest: Optická neuritida bolí.

“Skutečnost, že existuje zánět s optickou neuritidou, má tendenci být bolestivá,” říká Dr.

SpanishEnglishFrenchRussian