News

Trudność w mowie Poproś osobę o powtórzenie prostego zdania

Trudność w mowie Poproś osobę o powtórzenie prostego zdania

Włącz do swoich wypieków, na przykład z tym ciastem czekoladowym, ciepłymi bułeczkami jagodowymi lub zdrowym mrożonym sernikiem truskawkowym. Wymieszaj z poranną owsianką. Ubij z sosem sałatkowym. Dodaj do domowego majonezu. Dodaj łyżkę do jogurtu lub koktajlu. (10) Uczyń z niej podstawę swojej miski śniadaniowej.

Chociaż olej lniany jest olejem, nie chcesz go używać w taki sam sposób, jak innych olejów, takich jak olej z awokado czy oliwa z oliwek. Czemu? Olej lniany ma niską temperaturę dymienia 225 stopni F w porównaniu do odpowiednio 520 stopni F i 320 stopni F. (24) Lepiej używać oleju lnianego w dressingach do sałatek lub innych sosach i dipach.

Tłuste ryby, orzechy, nasiona oraz świeże owoce i warzywa to produkty w diecie śródziemnomorskiej. iStock

Starzenie się i bycie kobietą to dwa czynniki ryzyka udaru, których nie możesz kontrolować, ale przestrzeganie określonego planu diety może pomóc starszym kobietom zmniejszyć ryzyko tego poważnego zdarzenia zdrowotnego. Badanie opublikowane we wrześniu 2018 r. w Stroke wykazało, że kobiety w wieku powyżej 40 lat, które stosowały dietę śródziemnomorską, zmniejszyły ryzyko udaru średnio o 22 procent. Każdego roku kobiety mają więcej udarów i umierają z powodu większej liczby udarów niż mężczyźni, a ryzyko udaru u obu płci podwaja się co 10 lat po 55 roku życia, według American Stroke Association.

„Nasze badania pokazują, że przestrzeganie diety w stylu śródziemnomorskim, bogatej w ryby, owoce, orzechy, warzywa i fasolę, a ubogiej w mięso i nabiał, może zmniejszyć ryzyko udaru u kobiet po 40 roku życia” – mówi autorka badania Ailsa Welch. Doktor, profesor epidemiologii żywienia na Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy nie zaobserwowali takiego samego ochronnego działania diety u mężczyzn, którzy mieli statystycznie nieistotne zmniejszenie ryzyka o 6 procent w wyniku stosowania diety, ale dr Welch mówi: „Zdrowa, zbilansowana dieta jest ważna dla wszystkich, zarówno młodych. i stary. ”

Wcześniejsze badania sugerują, że dieta śródziemnomorska może być szczególnie pomocna w zapobieganiu chorobom serca i udarowi. Na przykład metaanaliza z października 2017 r. w Critical Reviews in Food Science and Nutrition wykazała, że ​​podejście – a zwłaszcza dieta bogata w oliwę z oliwek, warzywa, owoce i rośliny strączkowe – może pomóc w ochronie przed chorobami serca i chorobami serca. powiązana śmierć.

POWIĄZANE: 5 sposobów ochrony przed udarem

Dlaczego dieta śródziemnomorska może chronić kobiety przed udarem mózgu, ale nie mężczyzn?

Obecne wyniki badań opierają się na danych dotyczących zdrowia około 10600 mężczyzn i 12700 kobiet w Anglii. Uczestnicy byli w wieku od 40 do 77 lat i śledzili swoje odżywianie za pomocą siedmiodniowych dzienniczków diety. W 17-letnim okresie badań wystąpiło 2009 udarów mózgu.

Kobiety biorące udział w badaniu, które ściśle przestrzegały diety śródziemnomorskiej, zauważyły ​​efekt ochronny przed udarem, niezależnie od ich stanu menopauzy lub tego, czy przeszły hormonalną terapię zastępczą.

„Nie jest jasne, dlaczego znaleźliśmy różnice między kobietami a mężczyznami, ale może być tak, że składniki diety mogą wpływać na mężczyzn inaczej niż na kobiety” – mówi główny badacz Phyo Myint, MD, kierownik kliniki medycyny na University of Aberdeen School of Medicine w Szkocji. „Różnice, które znaleźliśmy, mogą wynikać z różnic w czynnikach ryzyka, które wpływają tylko na kobiety, lub z różnic w reakcji kobiet na czynniki ryzyka, takie jak [wysokie] ciśnienie krwi i cukrzyca. ”

Sarah Samaan, MD, kardiolog z Baylorem Scott & White Health z Plano w Teksasie, która nie była zaangażowana w badanie, twierdzi, że wyniki świadczą o potencjalnie korzystnym wpływie diety śródziemnomorskiej.

„Ponieważ wydaje się, że dieta zmniejsza ryzyko zawału serca zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet, a także pomaga chronić przed innymi przewlekłymi chorobami, w tym demencją i rakiem, jest dobrym wyborem dla większości ludzi” – mówi dr Samaan.

Przegląd opublikowany w lipcu 2017 r. w Nutrients sugeruje, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską wydają się mieć wyższe spożycie składników odżywczych wzmacniających mózg, takich jak witamina B12, witamina D, żelazo, cynk, wapń, kwas foliowy, selen i jod, potencjalnie dostarczając ochrona przed chorobą Alzheimera, najczęstszą postacią demencji. A przegląd z października 2017 r. w Nutrients sugeruje, że podejście może również pomóc obniżyć ryzyko kilku rodzajów raka, w tym raka jelita grubego i raka piersi.

„Fakt, że może nie zapewniać takiej ochrony przed udarem u mężczyzn w porównaniu z kobietami, nie jest powodem, aby unikać wyboru tego rodzaju diety” – mówi Samaan.

Autorzy obecnego badania odkryli również, że uczestnicy, którzy byli już narażeni na wysokie ryzyko chorób serca, mieli ogólne zmniejszenie ryzyka udaru mózgu o 13%.

Welch mówi, że jednym z ograniczeń badania było to, że diety były oceniane dopiero na początku badania. „Więc nie możemy wykluczyć możliwości, że dieta ludzi zmieniła się w okresie badania” – mówi.

Mówi również, że uczestnikom brakowało różnorodności rasowej, więc nie było wystarczających danych, aby zrozumieć związek między dietą a udarem w przypadku populacji innej niż biała.

„Przyszłe badania muszą zbadać, dlaczego mężczyźni i kobiety różnią się odpowiedzią na dietę śródziemnomorską i czy wynika to z różnic w czynnikach ryzyka, które dotyczą tylko kobiet, czy też kobiety reagują inaczej [na] czynniki ryzyka, takie jak ciśnienie krwi i cukrzyca ”, mówi Welch.

POWIĄZANE: Jakie są przyczyny i objawy udaru?

Według American Stroke Association, czynniki, które mogą zwiększać ryzyko udaru u starszych kobiet, obejmują palenie tytoniu, ciążę, stan przedrzucawkowy/rzucawkę lub cukrzycę ciążową, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych (szczególnie w połączeniu z paleniem) oraz terapię hormonalną po menopauzie.

Udar występuje, gdy przepływ krwi do mózgu jest zmniejszony lub całkowicie odcięty. Może to być spowodowane zakrzepem w naczyniu krwionośnym (udar niedokrwienny) lub pęknięciem lub wyciekiem z osłabionego naczynia krwionośnego (udar krwotoczny). Pozbawione tlenu komórki mózgowe mogą umrzeć, powodując utratę funkcji, takich jak pamięć, mowa i kontrola mięśni.

POWIĄZANE: Myślisz, że jesteś za młody na udar? Pomyśl jeszcze raz

Wskazówki dotyczące zmniejszenia ryzyka udaru i powiązanych powikłań zdrowotnych

Jeśli jesteś starzejącą się kobietą, wiedz, że możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko udaru. Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru mózgu zaleca, aby zmniejszyć twoje szanse:

Rzuć palenie. Palenie papierosów dwukrotnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego i czterokrotnie udaru krwotocznego. Spróbuj stosować zamienniki nikotyny, zażywać leki na receptę lub inne mądre metody rzucania palenia, które zaleca Twój lekarz. Zadbaj o swoje serce. Migotanie przedsionków (afib), choroba wieńcowa, wady zastawek i powiększenie komór serca mogą zwiększać ryzyko udaru. Afib w szczególności powoduje jeden na cztery udary po 80 roku życia. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu. Może przepisać leki rozrzedzające krew, aspirynę lub leki obniżające poziom cholesterolu, takie jak statyny. Kontroluj poziom cukru we krwi, jeśli masz cukrzycę. Cukrzyca prowadzi do hiperglikemii (wysokiego poziomu cukru we krwi), ale może również uszkadzać naczynia krwionośne w mózgu. Osoby z cukrzycą są również podatne na wysokie ciśnienie krwi, co może zwiększać ryzyko udaru. Schudnij, jeśli potrzebujesz. Wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) wiąże się z wyższym ryzykiem udaru mózgu. Na szczęście, zgodnie z badaniem opublikowanym online w kwietniu 2018 r. w artykule „Odżywianie i cukrzyca”, ćwiczenia wraz z dietą roślinną, taką jak śródziemnomorska, mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi. Podejmij kroki, aby zmniejszyć ryzyko drugiego udaru. Jeśli miałeś udar lub przemijający atak niedokrwienny (krótkotrwały udar, który nie powoduje trwałych uszkodzeń, zauważa Mayo Clinic), istnieje kilka razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego epizodu. Podejmowanie kroków w celu zmniejszenia szans na kolejny udar ma kluczowe znaczenie.

Według National Stroke Association, jeśli ukochana osoba cierpi na udar, szybka pomoc może również prowadzić do lepszego powrotu do zdrowia. Organizacja zaleca korzystanie z systemu FAST, aby pomóc zapamiętać znaki ostrzegawcze udaru:

Opadanie twarzy Poproś osobę, aby się uśmiechnęła. Czy jedna strona twarzy opada? Osłabienie ramion Poproś osobę o uniesienie obu ramion. Czy jedna ręka przesuwa się w dół? Trudności z mową Poproś osobę o powtórzenie prostego zdania. Czy ich mowa jest niewyraźna lub dziwna? Czas zadzwonić pod numer 9-1-1 Jeśli zauważysz którykolwiek z tych znaków, natychmiast zadzwoń pod numer 911.

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Najnowsze w diecie śródziemnomorskiej

Czym jest zielona dieta śródziemnomorska i czy należy jej spróbować?

Jessica Migala 9 marca 2021 r.

11 szybkich i łatwych przekąsek diety śródziemnomorskiej

Pomóż ograniczyć niezdrowe zachcianki w mgnieniu oka, sięgając po jedną z tych zdrowych i przenośnych przekąsek.

By Brianna Majsiak21 września 2020

Dieta śródziemnomorska może zmienić mikrobiom jelit, aby poprawić długowieczność

Wyniki niedawnego badania sugerują, że dieta oparta na pełnej żywności może poprawić stan zapalny i osłabienie u osób starszych.

Autor Becky Upham20 lutego 2020

11 łatwych przepisów na dietę śródziemnomorską dla początkujących

Naukowcy chwalą podejście do jedzenia za jego proste zasady i skupiają się na pełnowartościowej żywności. Oto jak zacząć.

Jessica Migala 29 marca 2019 r.

Dieta śródziemnomorska wiąże się z 25% niższym ryzykiem chorób serca

Kobiety, które najczęściej jadły po grecku, poprawiły metabolizm glukozy, przycięły tkankę tłuszczową i zmniejszyły insulinooporność – prawdopodobnie walcząc. . .

By Nicole Kwan Grudzień 11, 2018

Badanie mówi, że kolejna korzyść diety śródziemnomorskiej dla starszych osób może być lepszym snem

Jednak dowody zawierają wiele zastrzeżeń.

By Katherine Lee Września 10, 2018

Cofnięto ważne badanie dotyczące diety śródziemnomorskiej — ale wyniki nadal się utrzymują, twierdzą eksperci

Wycofanie polegało na złagodzeniu języka i wykluczeniu danych części początkowej grupy uczestników.

By Jessica Migala Czerwiec 19, 2018

7 wskazówek, jak sprawić, by Twoje nawyki żywieniowe były bardziej zrównoważone

Budując zdrowszy talerz https://harmoniqhealth.com/pl/diabetins-max/, który mniej koncentruje się na czerwonym mięsie, a bardziej na roślinach, możesz zmniejszyć swój ślad węglowy.

Hilary Macht 30 kwietnia 2021

Dieta HMR: recenzje planu kontroli wagi, koszty, żywność i więcej

Jessica Migala 20 kwietnia 2021

Jakie są zalety oleju z ryb na pamięć?

Spożywanie diety bogatej w ryby jest dobre dla mózgu i długoterminowego zachowania funkcji poznawczych. To, czy suplementy mogą przynieść te same korzyści, jest bardzo duże. . .

Jessica Migala 19 kwietnia 2021"

Na zielonej diecie śródziemnomorskiej zminimalizujesz ilość spożywanego mięsa na rzecz dużej ilości zdrowych warzyw. Alexander Spatari / Być może znasz już jedną z najpopularniejszych zdrowych diet na świecie. To byłaby dieta śródziemnomorska — plan żywieniowy bogaty w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ryby i zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy i oliwa z oliwek, który pozwala nawet na odrobinę gorzkiej czekolady i czerwonego wina. Ten styl jedzenia ogranicza czerwone mięso, przetworzoną żywność i dodawane cukry, a zarejestrowani dietetycy mają tendencję do chwalenia planu za korzyści dla serca i wagi. Na przykład w 2021 r. Wiadomości z USA & World Report umieścił dietę śródziemnomorską na pierwszym miejscu wśród najlepszych diet roślinnych, zdrowych diet o najlepszym sercu, najlepszych diet cukrzycowych, najlepszych diet dla zdrowego odżywiania, najłatwiejszych diet i — co nie mniej ważne — najlepszych diet ogółem na rok 2021 Ale czy dieta śródziemnomorska może być jeszcze lepsza? Być może, sugeruje badanie opublikowane w listopadzie 2020 r. w Heart. W randomizowanym kontrolowanym badaniu naukowcy odkryli, że po „zielonej” diecie śródziemnomorskiej przez sześć miesięcy skutkowało większym spadkiem pomiarów „złego” cholesterolu LDL, rozkurczowego ciśnienia krwi (druga liczba w odczycie ciśnienia krwi) i markerów stanu zapalnego w porównaniu z przestrzeganiem tradycyjnej diety śródziemnomorskiej lub przestrzeganiem ogólnych zaleceń dotyczących zdrowej diety (grupa kontrolna). Utrata masy ciała między dwiema grupami diety śródziemnomorskiej była podobna – 14 funtów (funtów) w grupie zielonej, 12 funtów w tradycyjnej (średnio) – chociaż grupa zieloną dietą śródziemnomorską odnotowała większe zmniejszenie obwodu talii u mężczyzn.

Ale czym jest zielona dieta śródziemnomorska i czym różni się od standardowej diety śródziemnomorskiej?

Najnowsze w diecie śródziemnomorskiej

Czym jest zielona dieta śródziemnomorska i czy należy jej spróbować?

11 szybkich i łatwych przekąsek diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska może zmienić mikrobiom jelit, aby poprawić długowieczność

11 łatwych przepisów na dietę śródziemnomorską dla początkujących

Zielona dieta śródziemnomorska a standardowa dieta śródziemnomorska

Standardowa dieta śródziemnomorska ma na celu podążanie za tradycyjnymi wzorcami żywieniowymi kultur śródziemnomorskich. Według Oldways kładzie nacisk na wybór produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, fasoli, ziół, przypraw, orzechów i oliwy z oliwek. To jest uzupełnione rybami lub owocami morza około dwa razy w tygodniu, wraz z umiarkowanymi ilościami nabiału, jaj i drobiu. Dieta zniechęca do jedzenia czerwonego mięsa i słodyczy, a także unikaj przetworzonej żywności, która często zawiera dodatek cukru i sodu. Ten plan żywieniowy pozwala również na wypicie do jednego kieliszka czerwonego wina dziennie (choć jeśli jeszcze nie pijesz, nie zachęcamy do rozpoczęcia). Więcej o czerwonym mięsie

Nowa analiza sugeruje, że nie musisz jeść mniej czerwonego mięsa, ale czy to prawda?

Ucz się więcej

Zielona dieta śródziemnomorska całkowicie unika czerwonego i przetworzonego mięsa, jednocześnie umieszczając rośliny w centrum uwagi w sposób wykraczający poza standardową dietę śródziemnomorską. Nadal będziesz wybierać tradycyjnie „dobre” potrawy w stylu śródziemnomorskim, takie jak pełne ziarna i świeże produkty. Ponadto dieta składa się z trzech codziennych składników, które śledzą uczestnicy badania Heart:

100 gramów (g) szejka z rzęsą Mankai (Nie znasz rzęsy wodnej? Jest to rodzaj bogatej w białko rośliny wodnej, zgodnie z artykułem w Clinical Nutrition z grudnia 2019 r.) Od trzech do czterech filiżanek zielonej herbaty Jedna uncja orzechów włoskich (ujawnienie: badania zostały częściowo sfinansowane przez California Walnuts Commission. )

Po co wprowadzać te zmiany? „Dieta śródziemnomorska ma udowodnione korzyści, ale pomyśleliśmy, że można ją ulepszyć, dodając więcej pokarmów bogatych w polifenole i dalej redukując czerwone mięso” – mówi Meir Stampfer, MD, DrPH, profesor epidemiologii i żywienia w Harvard TH Chan School of Zdrowie publiczne w Bostonie i autor badań nad sercem.

Jak dokładnie działa zielona dieta śródziemnomorska?

Zielona dieta śródziemnomorska ma niską zawartość kalorii i węglowodanów oraz wysoką zawartość białka. Według autorów badania Heart, przykładowy dzień może dążyć do spożycia 1500 kalorii dziennie dla mężczyzn i 1200 do 1400 kalorii dziennie dla kobiet, co obejmuje 40 g węglowodanów i 100 g białka. (Po dwóch miesiącach spożycie węglowodanów wzrasta do 80 g dziennie.) Zachęca się również do ćwiczeń, sięgających do pięciu dni w tygodniu.

Na podstawie wcześniejszych badań klinicznych naukowcy zidentyfikowali czynnik X w tym, co czyni inne diety szczególnie zdrowymi: bogate w przeciwutleniacze związki roślinne zwane polifenolami, mówi autorka badania Heart Iris Shai, adiunkt na Uniwersytecie Harvarda T.H.

SpanishEnglishFrenchRussian